Кафедра суспільних наук
Історична довідка |
Кафедра суспільних наук Херсонського навчально-наукового інституту Національного університету кораблебудування імені адмірала Макарова є однією з перших кафедр, що було створено у структурі закладу й організовано наприкінці 1980-х років на основі відповідної секції з метою забезпечення підготовки компетентних висококваліфікованих фахівців із широким гуманітарним світоглядом, необхідним для сучасного професійного середовища.
За роки творчої праці викладачі та співробітники кафедри зробили свій структурний підрозділ важливим освітнім осередком наукової, навчально-виховної та методичної діяльності. Науково-педагогічні працівники активно брали й продовжують брати участь у науково-практичних конференціях, семінарах, міжнародних стажуваннях, що дозволяє постійно вдосконалювати методику викладання, впроваджуючи інноваційні підходи з використанням модерних інформаційних технологій, та забезпечувати високий рівень гуманітарної підготовки студентів у парадигмі загальнолюдських гуманістичних цінностей.
Вагомий внесок у становлення та розвиток кафедри зробили свого часу професор Ломоносов Анатолій Вадимович, який тривалий термін очолював її; доцент, к.т.н. Оксана Володимирівна Дрозд; професор, д.е.н. Оксана Едуардівна Ломоносова; доцент, к.ф.н. Любов Михайлівна Бойко; доцент, к.п.н. Андреєва Наталя Борисівна; старший викладач Володимир Миколайович Нікітін; старший викладач Ірина Миколаївна Смірнова, а також провідні фахівці базового університету, зокрема професор Володимир Павлович Кисляков та інші.
Першим очільником кафедри суспільних наук (секції, на початку 1980-х років) був Анатолій Вадимович Ломоносов.
Наступниками були: Оксана Едуардівна Ломоносова; Любов Михайлівна Бойко.
Анатолій Вадимович Ломоносов |
Оксана Едуардівна Ломоносова | Любов Михайлівна Бойко |
Склад кафедри
З 2024 року виконувачем обов’язків завідувача кафедри є Володимир Володимирович Сушко, PhD, доцент кафедри.
Оксана Володимирівна Дрозд, кандидат технічних наук, доцент, в.о. директора ХННІ НУК;
Олена Миколаївна Фудорова, кандидат соціологічних наук, доцент;
Ірина Миколаївна Смірнова, старший викладач:
Олексій Іванович Година, провідний фахівець.
Володимир Володимирович Сушко | Оксана Володимирівна Дрозд | Олена Миколаївна Фудорова |
Ірина Миколаївна Смірнова | Олексій Іванович Година |
Освітня діяльність
Кафедра забезпечує викладання широкого спектру суспільно-гуманітарних дисциплін, таких як: українська мова (за професійним спрямуванням); історія України; культурологія; філософія; політологія; соціологія; основи психології та педагогіки; іноземна мова (англійська); фізичне виховання.
Пріоритетні напрями навчально-виховної діяльності
Викладачі кафедри прагнуть впроваджувати сучасні методики викладання, що базуються на інтеграції національних традицій та європейських стандартів, зважаючи на виклики сьогодення у площині економічних і геополітичних трансформацій. Основним завданням є виховання в студентів гуманістичних цінностей, критичного мислення, толерантності до культурного розмаїття соціуму, людяності, поваги до інших, самоповаги та людської гідності, а також розвинених навичок ефективної комунікації та цивілізованого співіснування в сучасному світі. Формування всебічно розвиненої особистості – фахівця-інтелігента, здатного відстоювати ідеї національної ідентичності, культурної самобутності та бути активним учасником відродження суспільних цінностей. Ознайомлення з культурним багатством людства – розкриття сутності культури як фундаментального аспекту існування людини; аналіз накопиченого світового знання про суспільство, роль і соціальне призначення особистості в ньому. Інтеграція принципу інтелектуального плюралізму – створення середовища, де панує відкритість до різних наукових підходів, а дискусії та діалог стають головними інструментами пошуку істини.
Синергія навчання і наукових досліджень – координація наукової роботи студентів із завданнями гуманітарної освіти, спрямована на розвиток критичного мислення, інноваційного підходу до вирішення актуальних проблем та розширення світогляду.
Такі підходи сприяють формуванню сучасних фахівців, здатних гідно відповідати на виклики сьогодення, активно змінювати світ навколо себе та досягати нових висот у професійній і особистій сферах.
Старшому викладачеві фізичної культури Ірині Ігорівні Смірновій, яка вже понад 20 років працює на рідній кафедрі, так і всьому колективу є безліч приводів для гордості та вдячності нашим студентам (хлопцям і дівчатам) за довіру, підтримку, віру у свої сили, наполегливість і невпинне прагнення до перемог. Хоч наш інститут і не готує професійних спортсменів, однак здобувачі нашого закладу завжди впевнено йшли вперед, готові до викликів навіть найсильніших суперників.
У 1998 році ми яскраво заявили про себе: на наших перших змаганнях із футзалу здобули тріумфальну перемогу, посівши 1-ше місце. Нагородою стала незабутня поїздка до Києва на матч Ювентус –Динамо «Київ». Цей успіх зміцнив дух команди.
Протягом багатьох років наші студенти гідно представляли інститут, посідаючи призові місця у численних змаганнях. Особлива шана шахістам, які й сьогодні досягають успіхів і виховують майбутніх гросмейстерів. Варто згадати також змагання з функціонального багатоборства, де хлопці й дівчата проявили себе як сильна, згуртована й вольова команда, що здобула впевнену перемогу, посівши 1-ше місце. Серед наших випускників є кікбоксери, боксери, борці, хокеїсти, футболісти. Серед них є також «IRON MEN», чудові фітнес-тренери.
Окрім спортивного напряму, наші здобувачі освіти активно беруть участь у Міжнародному конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика, Мовно-літературному конкурсі учнівської та студентської молоді імені Т. Г. Шевченка, Всеукраїнських олімпіадах з української мови (за професійним спрямуванням), а також з англійської мови, де стають переможцями й посідають призові місця. У 2018 році нашій студентці Марії Андрєєвій як переможиці Міжнародного конкурсу знавців української мови імені П. Яцика було призначено Президентську стипендію.
Ми пишаємося нашими студентами – тими, які були, є і будуть, хто підтримує творчий, фізкультурно-спортивний і бойовий дух нашого дружнього колективу.
Серед ключових завдань науково-методичної роботи кафедри є такі:
- оновлення робочих програм у відповідності до сучасних вимог вищої освіти;
- розробка навчально-методичних матеріалів і публікація навчальних посібників;
- організація відкритих занять і взаємовідвідування лекцій;
- створення сприятливих умов для розвитку науково-дослідної роботи студентів (гуртки, конкурси, семінари, конференції).
Науково-методична діяльність
Колектив кафедри бере участь у розробці навчально-методичних матеріалів, публікує посібники та підручники, організовує щорічні науково-практичні конференції, присвячені актуальним питанням суспільного розвитку в умовах глобалізації.
Якщо ви зацікавлені в дослідженні культурних, історичних і соціальних аспектів розвитку людства, прагнете розгадати таємниці буття людини й суспільства, зрозуміти їхні складні закони чи просто бажаєте стати модерною, компетентною й освіченою особистістю – запрошуємо вас до діалогу, взаємодії та співпраці.